Facebook groep

Basisliteratuur

Directe Democratie (Jos Verhulst)

Artikelbundel DD


Vertoog over de vrijwilliger slavernijBezoek nu onze nieuwe website www.meerdemocratie.be

Artikelarchief

Referendum in Nijlen over verkeersproblematiek

  • Hoe opkomstdrempels boycot gedrag uitlokt en informatie achter houdt.
  • Inwoners spreken zich massaal uit tegen proefopstelling.
  • Een vervolg? nog een referendum voor de aanleg van een ringweg rond Kessel en Nijlen?
Referendum in Nijlen over verkeersproblematiek.

Eerst proeven we eens hoe opkomstdrempels boycot gedrag uitlokt en informatie achter houdt:
'Ik ben van mening dat de voorstanders beter niet gaan stemmen, zodat het minimum van 3.000 stemmen niet gehaald wordt' Willy Van Kant, Bewoner Kessel Dorp

Sarah Schoeters De voorstanders van de proefopstelling in Kessel voeren geen promotie. Er zijn geen brochures of affiches gemaakt en op de protestacties van comité 'Wijk in Nood' hebben ze niet gereageerd. 'Voor ons zou het een goede zaak zijn als de proefopstelling blijft', stelt het echtpaar Ludwig Lemaire en Rina Vets. 'Het centrum was niet leefbaar meer. De jongste jaren gebeurden tientallen ongevallen op de N13, zelfs met dodelijke afloop.' Guy Nelissen, vijftien jaar directeur van de gemeenteschool, beaamt: 'Toen het tweerichtingsverkeer gold, is eens een kindje eens aangereden, een ander heb ik net op tijd kunnen wegtrekken. De automobilist was gestopt, maar werd ingehaald. Gelukkig kan ik maar twee voorvallen opnoemen, maar je moet niet wachten tot het te laat is', vindt hij. 'Nu kunnen we onze leerlingen met een gerust hart op leerwandeling nemen door het dorp. We hebben begrip voor de bewoners van de Smoutmolendreef, Nieuwstraat en Radiostraat, maar een ideaal plan is onmogelijk', zegt Nelissen.

Mobiliteitsplan

'De gemeente heeft in 1997 professionele studiebureaus ingeschakeld om een mobiliteitsstudie op te maken. Dat plan werd in 2002 goedgekeurd door de gemeenteraad en de overheid. In de plaats van het uit te voeren, wordt het in vraag gesteld', zegt Ludwig. 'Als de nee-stemmen zondag de overhand halen, zouden we de enige gemeente zijn die de situatie terugschroeft. Bovendien heeft de gemeente dan een probleem, want ze is verplicht om het mobiliteitsplan te volgen', vult Rina aan. Een referendum is volgens het koppel overbodig. 'De raadsleden zijn toch door het volk verkozen? Zij zouden de moed moeten hebben om de knoop door te hakken. Het bestuur heeft nu een rustig dorp in twee kampen verdeeld, en dat is jammer', vinden ze. 'Ik meen dat de voorstanders beter niet gaan stemmen, zodat het minimum van 3.000 stemmen niet gehaald wordt. In Kessel Dorp staan zo'n 500huizen, goed voor ongeveer 1.000 ja-stemmen. Maar op stemmen uit Nijlen en Bevel moeten we niet rekenen, zelfs niet vanuit Kessel-station', vreest Willy Van Kant. Referendum op 30 september van 8 tot 13uur in Nijlen (oud rusthuis, Klokkenlaan, Githo), Kessel (centrum en Kessel-station) en de school van Bevel.

Uit het Nieuwsblad van 28/09/2007.

Het resultaat
Nijlen : Inwoners spreken zich massaal uit tegen proefopstelling

Nijlen stuurt alle verkeer weer door Kessel Dorp.
Inwoners spreken zich massaal uit tegen proefopstelling.

5.618 Nijlenaars vanaf 16 jaar hebben zich op 30/9/2007 tijdens een referendum uitgesproken tegen de proefopstelling in Kessel-Dorp. De gemeente voert opnieuw de oude circulatieregeling met tweerichtingsverkeer in. ...

Massale opkomst

In de gemeente werden op zes verschillende locaties stembureaus ingericht onder toezicht van de administratie Binnenlandse Aangelegenheden. De vrees dat het wettelijke minimum van 3.000 stemmen niet zou worden gehaald, bleek al snel ongegrond. '6.660 inwoners hebben deelgenomen. Daarvan hebben 5.618 tegen gestemd, 1.009 voor en 33ongeldig. We vermoedden wel dat de kaap van 3.000 gehaald zou worden, maar zoveel deelnemers hadden we niet verwacht', reageert burgemeester Paul Verbeeck (CD&V). In Kessel en Nijlen is een op de twee inwoners gaan stemmen, in Bevel een op drie. 'Dit geeft aan dat de keuze voor dit referendum een wijze beslissing is geweest. Tenslotte gaat het om maatregelen over een hele dorpskern. We overleggen nu met het Vlaams Gewest, de betrokken partners en de gemeenteraad om de verkeerscirculatie terug te brengen naar de oorspronkelijke situatie. De gemeenteraad heeft immers beloofd dat ze zich zou neerleggen bij het resultaat', besluit Verbeeck.
Uit Het Volk van 1/10/2007.


Een vervolg? nog een referendum voor de aanleg van een ringweg rond Kessel en Nijlen?

Oppositielid René Van Goubergen (Open Vld) stelt voor om nog een referendum te organiseren voor de aanleg van een ringweg rond Kessel en Nijlen.
Het liberale gemeenteraadslid hoopt dat met een nieuw referendum de druk op het Vlaamse gewest kan worden opgevoerd om een noordelijke ringweg aan te leggen rond Kessel en Nijlen. "Zonder de ringweg kunnen we het chronische verkeersinfarct in beide kernen nooit oplossen. Het Europese vrachtverkeer gaat langs onze scholen, dwars door het hart van onze gemeenten.
Na het referendum in Kessel is het duidelijk dat we het verkeersinfarct niet van binnen het hart kunnen oplossen, maar dat er een omleiding van het verkeer nodig is", zegt Van Goubergen.
"De noordelijke ringweg loopt vanaf de Bouwelsesteenweg aan Aldi naar de Broechemsesteenweg ter hoogte van boerderij Peeters. De ringweg van 2,7 kilometer zou de autoriolen in ons dorp kunnen opruimen. Het is de plicht van het college om dat aan te kaarten bij het Vlaamse gewest en niet buiten te gaan tot ze toegeven. Misschien is een nieuw referendum goed om de druk op te voeren", suggereert Van Goubergen.
4/10/2007, Gazet van Antwerpen